ICOCRIM.sk Facebook.com YouTube.com

Generál poručík ICOCRIM
Dr.h.c. mult. JUDr.
Jozef Zaťko
PhD., MBA, LLM,
Honor.Prof. mult.

prezident icocrim    

Aktuálne udalosti
Žiadne nadchádzajúce udalosti.

Všetky udalosti

Facebook
Bruselská protikorupčná jednotka OLAF vyšetruje slovenský solárny podvod
ICOCRIM.sk  /  14. máj 2013  /  Téma: Korupcia Podvody Tendre  /  Komentáre ( )

Správy / Bruselská protikorupčná jednotka OLAF vyšetruje slovenský solárny podvod

Bruselská protikorupčná jednotka OLAF vyšetruje na Slovensku škandál, ktorý smeruje k projektu fotovoltickej elektrárne Malá Domaša. Ak sa pochybenia preukážu, peniaze budeme musieť vrátiť.

Denník Hospodárske noviny informoval o vyšetrovaní Európskeho úradu proti podvodom OLAF OLAF (fr. office européen de lutte anti-fraude) má príkaz ochrániť finančné záujmy EÚ a bojovať proti korupcii, podvodom a iným nezrovnalostiam v európskych inštitúciách a orgánoch.viac na www.EuropskaUnia.sk  týkajúci sa sektora fotovoltiky na Slovensku. Na výstavbu solárnej elektrárne Malá Domaša dostala v roku 2009 bratislavská firma Gestus Investments z eurofondov dotáciu 1,2 milióna eur. Tieto peniaze si však v súčasnosti Brusel nárokuje späť.

Firma mala totiž pri výstavbe dotovanej z európskych peňazí uprednostniť jedného vopred vybraného dodávateľa. V správe úradu OLAF, ktorú má denník k dispozícii, sa uvádz: „Spoločnosť tým porušila zásadu rovnakého zaobchádzania a nezabezpečila hospodársku súťaž.“

Firma síce zverejnila oznámenie o súťaži na dodávku komponentov na svojej webovej stránke, ešte predtým však dala podľa úradu podmienky vybraným dodávateľom. Spoločnosť medzitým zmenila majiteľov, od augusta 2011Gestus Investments vlastnia Holanďania a Česi.

OLAF už Slovensku odporučil, aby vymáhalo peniaze späť. Ministerstvo hospodárstva SR preto prípad preveruje. Ak sa skutočne preukážu pochybenia, bude peniaze z eurofondov vymáhať a následne ich vráti Bruselu.

Špekulanti kazia meno celému sektoru

Marek Harviš, projektový manažér Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI), priznal, že o špekulantoch vo fotovoltike sa hovorilo v zákulisí už dlhšie. „Takéto firmy robia zlé meno celému odvetviu,“ reagoval s tým, že organizácia sa od podobných spoločností dištancuje.

Úradníci z Bruselu okrem porušenia zásady rovnakého zaobchádzania upozornili aj na ďalší problém – ministerstvo pri výzve na čerpanie eurofondov na podporu nevyžadovalo od žiadateľov žiadne predchádzajúce skúsenosti v energetike.

MHSR pred ukončením vyšetrovania nechcelo reagovať na to, či boli podmienky v poriadku alebo nie.

Firma pritom využila priaznivé podmienky stanovené pre solárny biznis v roku 2009. Štát vtedy cez Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nastavil výkupné ceny takto vyrobenej elektriny na 8-násobne vyššiu úroveň než bola bežná trhová hodnota.

Ministerstvo onedlho preloží nový dokument, ktorý má naznačiť smerovanie energetickej politiky v nasledujúcich rokoch. Najväčšie zmeny sa očakávajú v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov a zvyšovanie energetickej efektívnosti.

Zdroj: EurActiv, TASR

Komentáre
Ak ste získali akékoľvek informácie o plánovanej alebo pokračujúcej trestnej činnosti, hrozbe teroristického útoku alebo máte informácie ku korupcii, korupčným praktikám, obráťte sa prosím na ICOCRIM Slovak Bureau a upozornite nás na e-mail: icocrim@icocrim.sk.
Ďakujeme za spoluprácu.
Sledujte nás

Facebook
Youtube
Kontakt

icocrim@icocrim.sk
+421 903 383 333

Bankové spojenie: 4400049805 / 3100
IBAN: SK52 3100 0000 0044 0004 9805
BIC: LUBASKBX

IČO: 42211859     DIČ: 2023641400