ICOCRIM.sk Facebook.com YouTube.com

Generál poručík ICOCRIM
Dr.h.c. mult. JUDr.
Jozef Zaťko
PhD., MBA, LLM,
Honor.Prof. mult.

prezident icocrim    

Aktuálne udalosti
Žiadne nadchádzajúce udalosti.

Všetky udalosti

Facebook
Exkluzívny rozhovor s Talianom, ktorý dostal do basy Slováka za pranie špinavých peňazí!
ICOCRIM.sk  /  9. február 2015  /  Téma: Európa Korupcia Podvody  /  Komentáre ( )

Správy / Exkluzívny rozhovor s Talianom, ktorý dostal do basy Slováka za pranie špinavých peňazí!

Exkluzívny rozhovor s Talianom, ktorý dostal do basy Slováka za pranie špinavých peňazí!

Antonio Papaleo je taliansky investigatívny novinár na voľnej nohe, ktorý sa v posledných rokoch venuje prípadom zo strednej a východnej Európy. Vlani sa stal kľúčovým svedkom v prípade slovenského podnikateľa Juraja Jariabka, ktorý je do medzinárodného zločinu. Topkám sa s Antoniom podarilo urobiť exkluzívny rozhovor.

1. Vaše meno sa naposledy spomínalo v súvislosti s korupčným škandálom, ktorý skončil až na súde v Hongkongu, ktorý odsúdil Slováka Juraja Jariabku. Ste spokojný s výsledkom?

Ešte sa to neskončilo. Sudca David Dufton odsúdil Juraja Jariabku (miestna polícia žiadala odsúdenie aj ďalšieho Slováka Jozefa „Doda“ Drličku a Čecha Jakuba Plnku – Plnka je od vlaňajšieho júna vo väzbe v Prahe) len za "podnecovanie k praniu špinavých peňazí. Česká polícia zatkla Plnku za to, že pomáhal Jariabkovi preprať dvanásť miliárd českých korún (480 miliónov eur), ktoré podľa všetkého vytunelovali traja manažéri z Metropolitného sporiteľného družstva MSD spolu s ďalším páchateľom Petrom Marem, ktorý používal falošný pas. Podarilo sa im ho však identikovať na základe odtlačkov prstov, ale je naďalej na úteku. Takže ako vidíte, tento príbeh sa tak skoro neskončí.


2. O prípade pána Jariabku ste informovali aj slovenskú políciu. Príliš však nezareagovala, hoci ste mali v rukách jasné dôkazy o tom, že Jariabka je vinný. Po týchto skúsenostiach s našou políciu, myslíte si, že jej Slováci môžu dôverovať?

Domnievam sa, že hovorca policajného prezídia Michal Slivka, ktorý pred časom uviedol, že informácie v čase ich poskytnutia neboli dostatočné na to, aby mohol vyšetrovateľ začať v danej veci trestné stíhanie, je buď zle informovaný, alebo klame. Nie je pravda, že som Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) poskytol neúplné informácie. Práve naopak; pravdou je, že v dôsledku technických problémov som hongkongskej polícii poskytol ešte menej dôkazov než slovenským orgánom. Agentúre NAKA som dokonca odovzdal nahrávky podozrivých, na ktorých sa rozprávajú o tom, ako sa vyhnúť tomu, aby ich NAKA začala vyšetrovať. Nezaujímal ich ani fakt, že prípad Juraja Jariabku vedie až k Oskarovi Ďurišovi, najhľadanejšiemu Slovákovi v rámci Interpolu. Možno je to tým, že Jariabka má prepojenie na veľmi vplyvného podnikateľa, ktorý bol biznis partnerom jedného zo slovenských top politikov.


3. Čo Vám povedala slovenská polícia a vyšetrovatelia? Ako Vás odbili?

Boli neoblomní. Povedali mi, že pranie peňazí nie je na Slovensku špecifikovaný ako samostatný trestný čin, a že si nemôžu byť istí, či tých takmer 500 miliónov eur, o ktorých som rozprával vyššie, je naozaj „ovocie zločinu“. A že ako si môžu byť istí, že „títo muži chceli zostať v utajení pred Národnou kriminálnou agentúrou z kriminálnych dôvodov“.


 4. Bol Jariabka len vrcholom pyramídy, alebo za ním stoja určití ľudia, ktorí ho kryjú, prípadne podporujú? Môže byť práve toto dôvod, prečo slovenská polícia nejaví záujem vyriešiť prípad?

Ako som už povedal, slovenská polícia nie je ochotná zaoberať sa týmto prípadom. A tá česká rieši len Jariabkov biznis v Česku. Ale to ešte neznamená, že strojca tohto zločinu vyviazne bez následkov.


5. Pracovali ste aj na prípadoch únosov slovenských detí do Talianska. Máte v tejto súvislosti nejaké nové informácie?

Áno, práve som dostrihal dokument „Medzinárodná blamáž II“. Chceme poukázať na to, že snaha o zastavenie medzinárodných adopcií slovenských sirôt je motivovaná politikmi a nie je v záujme samotných detí. Viacero detí, pre ktoré sa už podarilo nájsť nové adoptívne rodiny, sa stále trápi v sirotincoch. Ich Vianoce určite neboli také pekné, ako tých, ktorí zmedializovali a spolitizovali ich životy.


 6. Na akom prípade pracujete teraz?

Práve som dokončil  dokumenty „CCN: Zarábajte peniaze, zachráňte prales“, „Bangkok, priemysel falošných občianskych preukazov“ a taktiež dvojdielny dokument o Jariabkovom prípade. A je tu ešte jeden prípad, o ktorom ale momentálne nemôžem hovoriť.


 7. Korupcia predstavuje na Slovensku veľký problém. Aká je Vaša osobná skúsenosť? Je to na Slovensku horšie než v iných krajinách?

Slovensko a Česko sú hotová nočná mora, čo sa týka transparentnosti a zodpovednosti verejnej správy. Vašich štátnych úradníkov sa netýka žiadna kontrola ani previerka. Preto som veľmi znepokojený, aký obrovský vplyv má korupcia a rodinkárstvo na slovenskú spoločnosť.


 8. Vyhrážal sa Vám už niekto?

Áno. Po tom, ako bol v Hongkongu zadržaný Jariabka, sa mi pravidelne vyhrážajú smrťou. Priamo aj nepriamo. Počas súdneho pojednávania v Hongkongu, keď som vypovedal ako kľúčový svedok, sa mi dokonca vyhrážal človek, o ktorom som neskôr zistil, že je námestník slovenského veľvyslanca v Hongkongu. Z tohto dôvodu organizácie Novinári bez hraníc a a Fond Roryho Pecka kontaktovali hongkongskú, českú, taliansku aj slovenskú vládu so žiadosťou o zabezpečenie mojej ochrany. Napriek tomu ma v Thajsku o niekoľko dní neskôr prepadlo a dopichalo osem mužov. Skoro som umrel.


9. V poslednom čase sa veľa hovorí o oligarchoch, ktorí skupujú médiá. Myslíte, že tento fakt veci ešte viac zhorší?

Je to tak. Najnovšie správy o zmene vlastníkov niektorých slovenských médií sú alarmujúce. Ale na Slovensku vlastne nikdy neboli médiá slobodné, ani predtým.


 10. A teraz na inú, trochu veselšiu nôtu. Aký je rozdiel medzi Vianocami na Slovensku a v Taliansku? Je vôbec nejaký? Kde ste trávili ostatné vianočné sviatky?

Nemáme vianočné trhy tak, ako bývajú každý rok u vás. V Taliansku nie je ničím nezvyčajným, ak varíte vianočnú večeru pre 60 ľudí. Mimochodom, toto boli moje druhé Vianoce, čo sa ukrývam. Bol som ďaleko od mojej rodiny. Mimo Európy. Ale nebola to žiadna dovolenka. Pokračujem vo vyšetrovaní neprávosti a korupcie.

Zdroj: Topky.sk

Komentáre
Ak ste získali akékoľvek informácie o plánovanej alebo pokračujúcej trestnej činnosti, hrozbe teroristického útoku alebo máte informácie ku korupcii, korupčným praktikám, obráťte sa prosím na ICOCRIM Slovak Bureau a upozornite nás na e-mail: icocrim@icocrim.sk.
Ďakujeme za spoluprácu.
Sledujte nás

Facebook
Youtube
Kontakt

icocrim@icocrim.sk
+421 903 383 333

Bankové spojenie: 4400049805 / 3100
IBAN: SK52 3100 0000 0044 0004 9805
BIC: LUBASKBX

IČO: 42211859     DIČ: 2023641400