ICOCRIM.sk Facebook.com YouTube.com

Generál poručík ICOCRIM
Dr.h.c. mult. JUDr.
Jozef Zaťko
Honor.Prof. mult.

prezident icocrim    

Aktuálne udalosti
Žiadne nadchádzajúce udalosti.

Všetky udalosti

Facebook
Fico a obchod s Interblue Group
ICOCRIM.sk  /  30. apríl 2013  /  Téma: Podvody  /  Komentáre ( )

Správy / Fico a obchod s Interblue Group

Fico a obchod s Interblue Group

Kauza predaja emisných kvót prostredníctvom garážovej firmy Interblue už takpoviediac zapadla prachom. Prispela k tomu hlavne kauza Gorila okolo ktorej sa strhol vír demonštrácií a taktiež dôsledky ekonomickej krízy, ktorá v médiách dostáva miesto takmer non-stop.

Jeden z posledných článkov v denníku Pravda venovaných tejto kauze naznačuje, že z Interblue údajne vedie stopa k bývalej Ficovej firme. Či je toto tvrdenie pravdivé by sme sa asi dozvedeli jedine v prípade, ak by sa vo veci predaja emisných kvót konal súd. Také niečo je ale ťažko očakávať, kedže vyšetrovacie tímy majú zrejme plné ruky práce s kauzou Gorila.

Ku kauze Interblue a jej možnom pozadí sa dajú získať určité indície aj z obsahu tajného kábelogramu Ambasády USA, ktorý vypracoval Charge d'Affaires Mr. Keith Eddins 10. novembra 2009. Obsah tohto dokumentu bol zverejnený na portáli Wikileaks a je k dispozícii tu: https://dazzlepod.com/…ATISLAVA474/?…

Slovenský preklad:
Predmet: Ficove zlyhanie vyriešiť škandál s predajom emisií CO2 vyvoláva podozrenie
Utajené prostredníctvom: Keith Eddins, Charge d'Affaires, a.i.
Dôvod: 1.4 (d)
1. © ZHRNUTIE
Zlyhanie vyriešiť škandál s predajom emisií CO2 vyvoláva mnohé podozrenia, že politická strana Smer premiéra R. Fica bola hlboko zapletená do skorumpovaného predaja, ktorý bude Slovensko stáť stovky miliónov euro na ušlom zisku. Aj keď sa Fico pokúsil – s pomerne veľkým úspechom – zvaliť vinu za škandál úplne len na koaličného partnera SNS, jeho nerozhodnosť či zrušiť, alebo čo i len vyšetriť nevýhodný kontrakt aj napriek zlej fiškálnej situácii spôsobilo, že aj niektorý spojenci začali spochybňovať jeho motívy. Diplomatická pošta opakovane informovala oficiálnych predstaviteľov vládnych úradov na rôznych úroviach, že americké úrady v oblasti presadzovania práva (t.j. polícia a iné) by pozitívne prijali akúkoľvek žiadosť o spoluprácu vo vyšetrovaní v USA registrovanej firmy Interblue Group. Stále čakáme na vyjadrenie Slovenských orgánov.

ČISTENIE CHLIEVA
2. (SBU) Aj napriek intenzívnemu šesťmesačnému záujmu médií nikto s istotou nevie, kto stojí za zmluvou s Interblue Group v ktorej pochybná v USA registrovaná firma získala práva nakúpiť emisné práva Slovenskej Republiky na 50 až 85 miliónov ton CO2 za zlomok skutočnej ceny. Fico, ktorý sa neustále pokúšal zvaliť vinu na ministerských predstaviteľov SNS, zrejme stratil trpezlivosť zo škandálom v auguste, kedy vyhodil svojho tretieho ministra životného prostredia v rámci jedného roka a dosadil podpredsedu vlády D. Čaploviča, aby vyčistil ministerstvo a vyšetril škandál. Aj keď Čaplovič ukončil svoju prácu na ministerstve (ref a) jeho oneskorená správa o vyšetrovaní stále nebola zverejnená. Čaplovič nedávno povedal médiám, že sa domnieva, že mnoho dokumentov ohľadom predaja boli zničené krátko pred jeho príchodom na ministerstvo, čo znamená, že presvedčivá správa o vyšetrovaní zrejme nebude.
3.© Čaplovič taktiež vycúval z jeho predchádzajúceho sľubu zrušiť obchod z Interblue Group. Po niekoľkých týždňoch po nástupe na ministerstvo začal hovoriť, že už môže byť príliš neskoro na zrušenie predaja kvót na 15 miliónov ton CO2 z poslednej zimy. Nedávno zašiel ešte ďaľej s tvrdením, že Slovenská vláda nemá „žiadne právne prostriedky“ na zrušenie opcie pre Interblue Group počas nasledujúcich rokov, čo znamená, že celý kotrakt sa bude musieť rešpektovať. Toto tvrdenie sa stretlo so skepticizom a tlač citovala mnohých právnikov v oblasti obchodného práva, ktorý nesúhlsili s Čaplovičovou pozíciou. Navyše reportér magazínu Trend Kristián Slovák (pod ochranou) nám povedal, že od začiatku októbra nikto z ministerstva ani len neprehovoril s Interblue Group počas niekoľkých mesiacov, čo spochybňuje Ficove tvrdenie, že zrušenie kontraktu pre neho predstavuje prioritu.
4. (SBU) Interblue zrealizovala opciu na nákup dodatočných 8 miliónov ton emisií počas posledného mesiaca, čo bol krok, ktorý sa stretol s mlčaním vlády ako uviedli médiá posledný týždeň. Fico deklaroval v sobotu, 7. novembra, že žiadné kvóty už Interblue nepredajú, avšak v toto ohľade už váhal aj predtým. V ten istý deň médiá priniesli informáciu, že v liste z októbra štátny zástupca ministerstva životného prostredia Miroslav Sebek uistil firmu, že sa nemusí obávať toho čo tvrdia médiá a síce, že by im vláda odobrala kontrakt.

PODOZRENIE ZO ZAPLETENIA SMERU
5. © Žurnalisti a opozičný predstavitelia už dlhšie tvrdia, že Smer je zapletený do škandálu. Vladimír Tvaroška, štátny sekretár ministerstva financií za Dzurindovej vlády nám povedal, že Fico vždy vedel omnoho viac o tomto obchode, ktorý bol schválený jeho vládou, než o tom tvrdil na verejnosti. Tvaroška popísal stretnutie grémia pre ekonomickú krízu začiatkom marca – ktoré sa konalo skôr než bol tento obchod prvý raz zverejnený – kde Fico rozčúlene bránil tento kontrakt 20 minútovou rečou potom, ako Tvaroška naznačil, že podmienky zmluvy by sa mohli renegociovať za účelom zvýšenia predajnej ceny, aby boli peniaze na ekonomické stimuly.
6. (SBU) V posledných dňoch dokonca aj členovia vládnej koalície verejne ukázali prstom na predsedu vlády. Miroslav Jureňa, poslanec za stranu HZDS, ktorý zrejme nesie zlú vôľu potom ako bol vyhodený z Ficovho kabinetu v roku 2007 povedal v televíznom rozhovore minulý týždeň, že je znepokojený spojením medzi Interblue a Ficom, bez toho aby špecifikoval o aké spojenie ide. Poslanec HZDS Milan Urbáni uvedol že Smer svojou pasivitou ukazuje, že nemá záujem na riešení tohoto kontraktu. Aj keď ich provokatívne komentáre boli určite urobené z politických dôvodov, tieto tiež reflektujú rastúce vnímanie medzi politickou elitou, že Čaplovičove zlyhanie zrušiť, alebo hoci aj modifikovať zmluvu s Interblue, je indikátorom zapletenia strany Smer.
7. © Magazín Trend, ktorý priniesol mnoho správ súvisiacich s týmto škandálom nám povedal, že tento obchod bol zrejme zo začiatku projektom SNS a sú indikácie, že sa do toho neskôr zaplietli aj predstavitelia Smeru. Pán Slovák nám povedal, že nominant SNS Peter Solčanský – predchádzajúci šéf vojenskej rozviedky – a Pavol Tehlár dohodli túto zmluvu zvnútra ministerstva potom, ako boli oslovený Norbertom Havalcom, neslávne známym Slovenským predajcom zbraní, ktorý pôsobil ako neformálny poradca ministerstva. Pán Slovák sa domnieva, že Havalec pracoval na objednávku dvoch Českých obchodníkov, Dalibora Musila a Adama Donočíka, ktorý majú väzbu na Štb z dôb komunizmu. Rastislav Káčer (pod ochranou) bývalý Slovenský ambasádor v USA povedal, že sa mu Havalec sťažoval, že aj keď vskutku naozaj pomohol vybaviť zmluvu s Interblue, nezaplatili mu dosť dobre na to, aby bol ochotný prevziať vinu v očiach médií. Solčanský aj Tehlár boli obaja vyhodený z ministerstva Čaplovičom v septembri, avšak Tehlár získal lukratívne miesto v Recyklačnom fonde.
8. © Podľa mnohých zdrojov nikto z ministrov životného prostredia nemal veľa dočinenia s vybavovaním zmluvy, vačšina z nich podľa všetkého iba realizovala príkazy zhora. Mnohí sú presvedčený že prvý minister, Jaroslav Izák, bol donútený podať demisiu v júli 2008 pretože odmietal niektoré aspekty zmluvy. Pán Slovák nám povedal, že Izákov nástupca, Ján Chrbet, vedel o Interblue Group tak málo, že všetky jeho stretnutia s predstaviteľom firmy Interblue Group, Janou Luetken, prebiehali za pomoci prekladateľa, pričom zjavne nevedel, že Luetken – občianka Švajčiarska – hovorí plynne po Česky.
9. © V Slovenskej tlači sa objavili rozsiahle špekulácie, že FBI vyšetruje Interblue Group. Naše kontakty v FBI veria, že nedávna registrácia Interblue vo Švajčiarsku, je snahou postaviť firmu mimo dosahu FBI. Počas jednotlivých stretnutí v rámci uplynulých mesiacov sme podpredsedu Čaploviča, ministra Viliama Turského a štátneho zástupcu Šebeka informovali, že ak chce Slovenská vláda zahájiť oficiálne vyšetrovanie s pomocou vlády USA, jediné čo potrebujeme, je ich písomná žiadosť. Aj keď páni vyjadrili svoj záujem, zatiľ sme žiadnu oficiálnu žiadosť nedostali.

KOMENTÁR AMBASÁDY
10.© Škandál s firmou Interblue doteraz priamo alebo nepriamo viedol k odvolaniu troch ministrov žiotného prostredia ako aj k Ficovmu porušeniu koaličnej dohody zápasením o kontrolu nad ministerstvom, ktoré patrí SNS. Navyše je zrejmé, že tento kontrakt bude stáť Slovenskú Republiku stá milióny euro na ušlých ziskoch. V tomto kontexte Ficove zlyhanie urobiť čokoľvek okrem odvolávania ministrov SNS vyvoláva mnohé otázky. Viaceré zdroje nám povedali, že Fico nakoniec zmluvu s Interblue zruší, čo bude viesť k tomu, že Interblue zažaluje vládu na súde. V takom prípade všetci očakávajú, že Interblue súd vyhrá a to nie hlavne z toho dôvodu, že právo by bolo na ich strane, ale preto, že od Slovenských predstaviteľov očakávajú, že títo uistia svojich priateľov v Interblue, že spor vyhrajú. Toto by nebolo po prvý krát, čo Slovenské súdy podporili skorumpované kontrakty, ktoré nie sú ďaľej politicky udržateľné vytvorením win-win-loose scenára: vláda získa body za to že zrušila kontrakt, firma dostane zaplatené a účet za to všetko bude platiť Slovenský daňovník.

EDDINS
Čo k tomu dodať. Je vidieť, že ambasáda USA podrobne sleduje situáciu, má svoje zdroje na oboch stranách a ponúka pomoc, je však opakovane odmietaná. Čo si myslím o tejto kauze ja? Každopádne sa na tomto skorumpovanom obchode niekto poriadne nabalil a kto to je, sa zrejme nikdy nedozvieme. Domnievam sa, že peniaze skončili v rukách ľudí, ktorí majú na Slovenskú stále politickú moc a zrejme majú dobrý plán B keby niečo prasklo. Viktor Kožený sa skrýva v zahraničí už roky. Urobil však chybu keď sa usadil v USA a preto má opletačky so súdmi (aspoň v USA majú snahu riešiť veci). Slovenský špekulanti zrejme vymysleli lepší plán. Nebude to USA ani Seychely, ale podľa určitých indícií má plán B podobu občianstva Federácie Saint Kitts and Newis. Ľudia zodpovedný za tento škandál sú už zrejme držiteľmi pasu tohto mikroštátiku, ktorý vydáva občianstvo pre každého kto si kúpi na ostrove dom za min. 400 000 dolárov a investuje min. 250 000 dolárov do fondu na diverzifikáciu cukrového priemyslu. Myslím, že by sme boli veľmi prekvapený z tých mien, ktoré sa nachádzajú na zozname v katastri nehnuteľností tohto štátu a koľko poctivých vlastencov stihlo prisahať vernosť kráľovnej Alžbete pri preberaní nového občianstva. Prípad vyšetrený asi nebude a ak aj čosi prenikne na povrch, zrejme budú iba obetované nejaké figúrky na politickej šachovnici.

Komentáre
Ak ste získali akékoľvek informácie o plánovanej alebo pokračujúcej trestnej činnosti, hrozbe teroristického útoku alebo máte informácie ku korupcii, korupčným praktikám, obráťte sa prosím na ICOCRIM Slovak Bureau a upozornite nás na e-mail: icocrim@icocrim.sk.
Ďakujeme za spoluprácu.
Sledujte nás

Facebook
Youtube
Kontakt

icocrim@icocrim.sk
+421 903 383 333

Bankové spojenie: 4400049805 / 3100
IBAN: SK52 3100 0000 0044 0004 9805
BIC: LUBASKBX

IČO: 42211859     DIČ: 2023641400