ICOCRIM.sk Facebook.com YouTube.com

Generál poručík ICOCRIM
Dr.h.c. mult. JUDr.
Jozef Zaťko
PhD., MBA, LLM,
Honor.Prof. mult.

prezident icocrim    

Aktuálne udalosti
Žiadne nadchádzajúce udalosti.

Všetky udalosti

Facebook
Hanba pre Slovensko. Horšie ako u nás sa podniká už len na Kaukaze
ICOCRIM.sk  /  22. január 2014  /  Téma: Európa Podnikanie  /  Komentáre ( )

Správy / Hanba pre Slovensko. Horšie ako u nás sa podniká už len na Kaukaze

Najlepšie sa podniká v Poľsku. V rebríčku nás predbehli aj Rumuni, či Bulhari. Najlepšou krajinou na podnikanie v regióne východnej Európy a centrálnej Ázie, je Poľsko, Vďačí za to rastúcemu spotrebiteľskému trhu a zlepšujúcej sa infraštruktúre. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý vypracovala agentúra Bloomberg. Na druhom a treťom mieste skončili naši susedia Česi a Maďari. Slovensko sa však umiestnilo ďaleko za nimi. Až na 14. priečke.

Slovensku uškodila najmä náročnosť pri zakladaní podnikania. „Podľa hodnotenia navyše značne zaostáveme voči ostatným štátom vo vysokých nákladoch práce a materiálu vrátane energií. Znevýhodňuje nás aj nekvalitná dopravná infraštruktúra či relatívne vysoké náklady pre prepravu a s tým súvisiace komplikácie v zahraničnom obchode,“ vysvetľuje príčiny zlého umiestnenia analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Poľsko, najväčšia postkomunistická krajine v Európskej únii (EÚ), je na čele rebríčka Bloomberg Rankings pre rok 2014, v ktorom odborníci hodnotia 21 krajín regiónu. „Poľsko profitovalo najmä z veľkého a rastúceho domáceho trhu, čo ho robí menej závislým od externého vývoja. Zároveň sa výrazne zlepšila dopravná infraštruktúra (počet kilometrov dialnic za za šesť rokov strojnásobil) a dosahuje najrýchlejší rast produktivity práce v ostatných rokoch v rámci krajín OECD,“ vysvetľuje analytik Stanislav Pánis.

A zároveň, náklady a čas potrebný na otvorenie novej firmy sú v Poľsku jedny z najnižších v regióne. „Byrokracia a komplikovaný právny systém však naďalej zostáva jedným z hlavných problémov krajiny,“ pripomenul Rewald.Bloomberg pri zostavovaní rebríčka najlepších krajín na podnikanie hodnotil nielen ich podnikateľskú a obchodnú „klímu“, ale aj ďalšie faktory, vrátane stupňa ekonomickej integrácie, nákladov na založenie podniku, na prácu a materiál, a tiež presun tovarov. Experti pri zostavovaní rebríčka brali do úvahy aj menej „materiálne“ faktory, ako napríklad ochrana majetku či úroveň korupcie.

Zdroj: hnonline.sk

Komentáre
Ak ste získali akékoľvek informácie o plánovanej alebo pokračujúcej trestnej činnosti, hrozbe teroristického útoku alebo máte informácie ku korupcii, korupčným praktikám, obráťte sa prosím na ICOCRIM Slovak Bureau a upozornite nás na e-mail: icocrim@icocrim.sk.
Ďakujeme za spoluprácu.
Sledujte nás

Facebook
Youtube
Kontakt

icocrim@icocrim.sk
+421 903 383 333

Bankové spojenie: 4400049805 / 3100
IBAN: SK52 3100 0000 0044 0004 9805
BIC: LUBASKBX

IČO: 42211859     DIČ: 2023641400