ICOCRIM.sk Facebook.com YouTube.com

Generál poručík ICOCRIM
Dr.h.c. mult. JUDr.
Jozef Zaťko
PhD., MBA, LLM,
Honor.Prof. mult.

prezident icocrim    

Aktuálne udalosti
Žiadne nadchádzajúce udalosti.

Všetky udalosti

Facebook
Karuselové podvody s obilím pripravujú štát o desiatky miliónov eur
ICOCRIM.sk  /  28. august 2012  /  Téma: Dane Podvody  /  Komentáre ( )

Správy / Karuselové podvody s obilím pripravujú štát o desiatky miliónov eur

Je verejným tajomstvom, ako bežia podvody s neodvádzaním daní či nadmernými odpočtami DPH ako sú čierne obchody s agro komoditami vo veľkých objemoch, z kompetentných úradov to nezaujíma. Rreťaz firiem, cez ktoré si tovar presúva a vystavuje fiktívne doklady. Organizovaná skupina si navzájom predáva tovar, cena postupne narastá a „vývozca“ na konci reťaze si uplatní odpočet dane z pridanej hodnoty. Platenie daní sa obchádza aj vystavovaním falošných faktúr. Firmy si na to často najímajú takzvané biele kone – ľudí bez domova, ťažko vypátrateľných úradmi a ochotných za malú odmenu podpisovať účtovné doklady. Každý platiteľ dane z pridanej hodnoty vypĺňa v daňovom priznaní daň na vstupe a na výstupe.

Podľa súkromných prieskumov môžu točiť objemy tovaru v hodnote niekoľko sto miliónov eur, úniky na daniach sú obrovské. Ak daň na vstupe je vyššia ako daň na výstupe, vzniká nadmerný odpočet DPH. Firma tak má nárok na vrátenie dane pri vývoze tovaru do zahraničia. Podvodníci tento systém zneužijú, vyrobia fiktívne účtovné doklady, vznikne ilúzia, že firma má vysoký obrat a požiada o vrátenie peňazí. Medzi predávajúceho a kupca sa ešte vloží reťaz niekoľkých firiem, aby sa skomplikovala prípadná daňová kontrola. Často ide aj o fingovanú dodávku tovarov medzi členskými štátmi Európskej únie. Ak totiž firma dodáva tovar do iného štátu únie, ten je oslobodený od dane z pridanej hodnoty. Tovar sa však do iného štátu dodá iba na papieri. V skutočnosti sa predá v tuzemsku, avšak lacnejšie, bez 20 percentnej DPH.

Ďalšou možnosťou je fiktívny vývoz tovaru a následné uplatnenie odpočtu DPH, ktorý sa zaplatí zo štátnej kasy. V r. 2012 úrady odhalili megapodvod, v ktorom bol hlavnou postavou podnikateľ Mikuláš Vareha. Nadmernými odpočtami DPH mal pripraviť štát takmer o 30 miliónov eur. Fiktívne presuny rozličných druhov tovaru medzi svojimi firmami robil Vareha minimálne od roku 2007 do roku 2010 a štát mu na dani z pridanej hodnoty vrátil milióny eur. Odhaduje sa že zhruba až tretina firiem obchodujúca s obilím funguje podvodným spôsobom. V zahraničí nakúpia obilie bez DPH, mali by ho vyviezť z krajiny, ale oni to tak neurobia a predajú ho rovno tam. Problémom je, že daňové úrady kontrolujú iba veľkých hráčov na trhu, štandardné veľké firmy, s oficiálnym sídlom, pevné linky, faxy, zamestnancov, vedieme poctivé účtovníctvo. Aj preto máme pravidelné daňové kontroly. Podvodníci majú veľakrát iba poštovú schránku, číslo mobilu si menia každý týždeň. Takýchto ľudí si daniari nájdu len veľmi ťažko. Podobných podvodných firiem je v tomto segmente na Slovensku niekoľko tisíc.

Zdroj: sme.sk, pravda.sk, cas.sk, pluska.sk

Komentáre
Ak ste získali akékoľvek informácie o plánovanej alebo pokračujúcej trestnej činnosti, hrozbe teroristického útoku alebo máte informácie ku korupcii, korupčným praktikám, obráťte sa prosím na ICOCRIM Slovak Bureau a upozornite nás na e-mail: icocrim@icocrim.sk.
Ďakujeme za spoluprácu.
Sledujte nás

Facebook
Youtube
Kontakt

icocrim@icocrim.sk
+421 903 383 333

Bankové spojenie: 4400049805 / 3100
IBAN: SK52 3100 0000 0044 0004 9805
BIC: LUBASKBX

IČO: 42211859     DIČ: 2023641400