ICOCRIM.sk Facebook.com YouTube.com

Generál poručík ICOCRIM
Dr.h.c. mult. JUDr.
Jozef Zaťko
PhD., MBA, LLM,
Honor.Prof. mult.

prezident icocrim    

Aktuálne udalosti
Žiadne nadchádzajúce udalosti.

Všetky udalosti

Facebook
Korupciu na Slovensku toleruje viac ako polovica manažérov
ICOCRIM.sk  /  11. jún 2014  /  Téma: Korupcia Podnikanie  /  Komentáre ( )

Správy / Korupciu na Slovensku toleruje viac ako polovica manažérov

Získať alebo udržať si zákazku pomocou nekalých praktík je ochotných 62 % slovenských manažérov. Vyplýva to z celosvetového prieskumu poradenskej spoločnosti EY. „Korupcia je v Slovenskej republike značne rozšírená a neetické správanie pretrváva,“ informovala senior manažérka oddelenia investigatívnych služieb a riešenia sporov spoločnosti EY Slovensko Pavla Hladká.

Podľa prieskumu si 56 % slovenských respondentov myslí, že korupcia v Slovenskej republike je značne rozšírená a finančné úplatky toleruje 26 % opýtaných, čo predstavuje v rámci Európy deviate miesto hneď za Ruskom. Celosvetovo v tomto prípade vedú Gréci (58 %).

Hrozby kyberkriminality sa spomedzi slovenských manažérov obáva 54 % z opýtaných. Najviac sa obávajú útokov hackerov (60 %), konkurencie (38 %), organizovaného zločinu (36 %) a vlastných zamestnancov a dodávateľov (28 %). Kyberkriminality sa najviac obávajú v Brazílii (76 %), vo Veľkej Británii a v Grécku, najmenej v Belgicku a Egypte.

Podľa prieskumu majú generálni, finanční a ďalší vrcholoví manažéri tendenciu venovať rizikám podvodu a korupcie menšiu pozornosť ako ostatní členovia vedenia. Menej sa zúčastňujú na protikorupčnom školení (absolvovalo ho len 38 % oslovených vrcholových manažérov) a v menšej miere prispievajú k posúdeniu korupčných rizík, ktoré potenciálne hrozia ich spoločnosti (30 %).

Prieskum taktiež indikuje pretrvávajúcu stagnáciu slovenských spoločností pri zavádzaní protikorupčných pravidiel. Firmy si stále nedostatočne pripúšťajú hroziace riziko podvodného konania a dôležitosť preventívnych opatrení. Približne 35 % oslovených slovenských spoločností nemá interné protikorupčné pravidlá.

Prieskum sa realizoval od novembra 2013 do februára 2014 a uskutočnila ho globálna výskumná agentúra Ipsos pre spoločnosť EY. Išlo o 2719 telefonických alebo osobných rozhovorov s manažérmi veľkých spoločností z 59 krajín celého sveta.

Zdroj: hnonline.sk

Komentáre
Ak ste získali akékoľvek informácie o plánovanej alebo pokračujúcej trestnej činnosti, hrozbe teroristického útoku alebo máte informácie ku korupcii, korupčným praktikám, obráťte sa prosím na ICOCRIM Slovak Bureau a upozornite nás na e-mail: icocrim@icocrim.sk.
Ďakujeme za spoluprácu.
Sledujte nás

Facebook
Youtube
Kontakt

icocrim@icocrim.sk
+421 903 383 333

Bankové spojenie: 4400049805 / 3100
IBAN: SK52 3100 0000 0044 0004 9805
BIC: LUBASKBX

IČO: 42211859     DIČ: 2023641400