ICOCRIM.sk Facebook.com YouTube.com

Generál poručík ICOCRIM
Dr.h.c. mult. JUDr.
Jozef Zaťko
PhD., MBA, LLM,
Honor.Prof. mult.

prezident icocrim    

Aktuálne udalosti
Žiadne nadchádzajúce udalosti.

Všetky udalosti

Facebook
Polícia nenašla vinníka za zbabranú potravinovú pomoc
ICOCRIM.sk  /  2. september 2013  /  Téma: Podvody  /  Komentáre ( )

Správy / Polícia nenašla vinníka za zbabranú potravinovú pomoc

K pomoci z Bruselu sa nedostalo 88-tisíc Slovákov. Kde sa stratilo 3 529 ton potravín, sa dodnes nevie. Škoda sa podľa vtedajajších odhadov mohla vyšplhať až 1,2 milióna eur. Aký je výsledok vyšetrovania tohto potravinového škandálu z obdobia Radičovej vlády? Polícia vinníka nenašla a vyšetrovanie zastavila.

Premiér Robert Fico pritom v čase vypuknutia kauzy naznačoval, že potraviny vôbec neboli vyrobené. „Jestvuje vážne podozrenie z podvodu,“ tvrdil.

Podozrivý dodatok Za vinníka označil exministra Zsolta Simona (Most-Híd) a bývalého šéfa Poľnohospodárskej platobnej agentúry Vadima Haraja, ktorý podpísal dodatok k zmluve s dodávateteľom.

V tom sa rozšíril okruh skladov, do ktorých mali byť doručené výrobky ako cestoviny a múka. Podozrivým však bolo, že patria priamo dodávateľom múky a cestovín. Bolo to v čase, keď už Radičovej vláda nemala dôveru.

Neexistujúci spor?
Jahňátkov rezort v piatok neuviedol, koľko peňazí sme nakoniec museli vrátiť Bruselu. Komisia požadovala naspäť finančnú zábezpeku vo výške 1,189 milióna eur, ktoré musel zložiť dodávateľ – konzorcium na čele s firmou Euromills-Trade.

Pražská spoločnosť podala vlani v máji žalobu voči Poľnohospodárskej platobnej agentúre, ktorou sa snažila tieto peniaze získať naspäť. Zároveň vyhlásila, že je ochotná stratu preplatiť za nedodané potraviny. Podľa informácie hovorcu bratislavských súdov Pavla Adamčiaka sa v tejto veci nepojednávalo. Či je spor stále živý, Adamčiak nevedel povedať, keďže zákonná sudkyňa je práceneschopná. Jahnátkov rezort tvrdí, že nie. „Ministerstvo v súčasnosti neeviduje spor so spoločnosťou Euromills-Trade,“ uviedla hovorkyňa Andrea Halaszová.

Prichádza nový fond
Problémy naša krajina nemala len s pomocou na rok 2011. Nedokázala splniť termíny pomoci na rok 2012 a z programu musela vystúpiť. To už dala najavo svoju nespokojnosť aj Európska komisia a vyčiarkla nás z pomoci na tento rok. Prišli sme dokopy takmer o 15 miliónov eur.

Najnovšie už pomoc, ktorú Únia poskytuje najchudobnejším obyvateľom od roku 1987, zmení svoju podobu. Od budúceho roka sa má zriadiť fond, ktorý by mal pomáhať 120 miliónom Európanov ohrozených chudobou. Hovorkyňa komisie na Slovensku Ingrid Ludviková vraví, že konečná podoba fondu nie je určená. Komisia navrhovala vyčleniť na nasledujúcich sedem rokov sumu 2,5 miliardy eur. Znamenalo by to zníženie pomoci, na ktoré putovalo dosiaľ ročne pol miliardy eur. To sa však nepáčilo Európskemu parlamentu, ktorý požaduje o miliardu eur navyše.

Chudobní by mali okrem jedla dostávať aj ďalšie životne dôležité základné potreby, ako napríklad ošatenie. Poslanci Európskeho parlamentu hlasovali za to, aby štáty EÚ museli do fondu povinne prispievať, aj keď pomoc nevyužijú.

Zdroj: TASR

Komentáre
Ak ste získali akékoľvek informácie o plánovanej alebo pokračujúcej trestnej činnosti, hrozbe teroristického útoku alebo máte informácie ku korupcii, korupčným praktikám, obráťte sa prosím na ICOCRIM Slovak Bureau a upozornite nás na e-mail: icocrim@icocrim.sk.
Ďakujeme za spoluprácu.
Sledujte nás

Facebook
Youtube
Kontakt

icocrim@icocrim.sk
+421 903 383 333

Bankové spojenie: 4400049805 / 3100
IBAN: SK52 3100 0000 0044 0004 9805
BIC: LUBASKBX

IČO: 42211859     DIČ: 2023641400